Kina-kulturális központ

Kina-kulturális központ

A Yuan-dinasztia építészete

2018. február 09. - Kőszeghy Tibor

A Yuan-dinasztia (1206-1368) Kínában a mongol uralkodó által alapított, nagy kiterjedésű katonai császárság egyike volt. Ebben a korszakban a kínai gazdaság és a kultúra fejlődése lelassult, az építészet fejlődése stagnált, az építmények többsége egyszerű és hanyagul megépített.

Dadu, a Yuan-dinasztia fővárosa, a mai Peking, hatalmas területe tovább bővült a Ming- és a Qing-dinasztia ideje alatt, és elérte jelenlegi kiterjedését. A Yuan-dinasztia kizárólag Dadu környékén építkezett, pavilonokat és császári üdülőket létesítettek. A mára fennmaradt Taiye árok és a Wansui hegy (a mai pekingi Beihai parkban a Qiongdao sziget) az akkori építészet legjobbjainak számított.

Mivel a Yuan-kori uralkodók hittek a buddhizmusban, ezért ebben az időszakban több vallási építményt emeltek, különösen lámatemplomokat. A pekingi Miaoying kolostorban a Fehér Torony nepáli művészek által tervezett lámatorony volt.

A bejegyzés trackback címe:

https://kinaikulturnicentar.blog.hu/api/trackback/id/tr1813650112

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása