Kina-kulturális központ

Kina-kulturális központ

A Song dinasztia építészete

2018. február 09. - Kőszeghy Tibor

A Song-dinasztia (960-1279) uralkodásának ideje alatt az ősi Kína politikailag és katonailag visszaesett. Ennek ellenére a gazdaság, a kézműipar és a kereskedelem terén haladást értek el, kitűntek a tudomány világában és a technológiai felfedezésekben. Ennek köszönhetően az építészet új erőre kapott. Az előző korszakhoz képest megváltozott az építmények jellegzetessége, a díszítettség, a megmunkáltság és a karcsú vonalak kerültek előtérbe.

A Song-dinasztia idején alapított városokban építették először a boltokat a forgalmas utak mellé, és hoztak létre utcasorokat. A városi tűzoltás, a közlekedés, a szállítás, az üzletek elrendezése, a hidak és más építmények létesítése fejlődést hozott a város számára. Az Északi-Song-dinasztia fővárosa Bianliang (a mai Kaifeng, Henan tartományban) teljesen egy üzleti város hangulatát tükrözi. Ez idő tájt szerte Kínában nagy fontosságot tulajdonítottak annak, hogy az építmények ne legyenek egyszerűek, hanem több stílus tükröződjön rajtuk, ezért nagy erővel tökéletesítették a festéstechnikát, több díszt és berendezési tárgyat helyeztek el az épületekben. Shanxi tartomány fővárosában, Taiyuanban a Jin fejedelem családi templomában a főcsarnok és az úgynevezett "Átívelt Kőgerenda a halastó fölött" tipikus song-kori építmények.

A Song-dinasztiabeli kő- és téglaépítményeket egyre fejlettebb építészeti technikával építették. Ebben a korszakban a legjellegzetesebb kő- és téglaépítmények a buddhista tornyok és a hidak, amelyeknek tipikus példái: Zhejiang tartományban a hangzhoui Lingyin kolostor tornya, Henan tartományban a kaifengi Fanta torony és Hebei tartományban a Zhaoxian járási Yongtong híd.

A Song-dinasztiában a kínai gazdaság és a társadalom fejlett volt. Ekkor kezdték el a kerteket művészi gonddal létrehozni. A legjellegzetesebb Song dinasztiabeli kertek: az értelmiségi Su Shunqin Canglang pagodája és Sima Guang Dule kertje.

A Song-dinasztia uralkodásának ideje alatt adták ki az "Építés módszerei" című könyvet, mely az épületek tervezéséről és kivitelezéséről szól. Ez azt bizonyítja, hogy a kínai építészet új korszakba lépett.

A bejegyzés trackback címe:

https://kinaikulturnicentar.blog.hu/api/trackback/id/tr5013650098

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása